top of page

Öykümüz

Atamerin bahçesi

Dede'den torun'a geçen isim ile toprağın öyküsü'dür Atamer'in Bahçesi...

Dışarıdaki mavi tahta kapıdan içeri girdiğinizde sizi, asma yapraklarıyla kaplı avlu karşılıyor. Avlu'da nostaljik eşyalar ve Avşa adasına özgü detaylar ile süslenmiş duvarlar ilginizi çekerken arka tarafa doğru ilerlediğinizde, ayva ve nar ağacının gölgesindeki kareli örtülerle kaplı tahta masalar ve üzerindeki fesleğenlerin mis kokusu eşliğinde kahve keyfi için soluklanıyorsunuz.

Avlu'nun hemen sağında erik ağacının altında bulunan bahçe mutfağı'ndan Türk kahveleriniz geliyor.. Öyle bir sunumla geliyor ki, dantel örtülü tepsiler, şık fincanlar, kristal bardaklar ve lokum eşliğinde içtiğiniz kahve'nin tadı damağınızda kalıyor.  Atamer'in bahçesi'nde sadece bir fincan kahve içmenin bile bir ayrıcalık olduğunu hissederek arka bahçeye doğru ilerliyorsunuz...

Çok eskiden yazlık sinema bahçesi olarak işletilen arka bahçe'nin tam ortası'nda bulunan  İncir ağacı'nın altında yine tahta masalar ve bir salıncak var.. Avşa'da kahvaltı deyince akla gelen ilk adres olan Atamer'in bahçesi ; İnsanlar'ın bir yandan  kahvaltı ederken bir yandan da kedileri beslediği, hafif çalan müzik ile  kuş sesleri'nin  büyüsüne kapıldıkları huzurlu bir yer burası...

Atamer'in Konağı

Hele sedirler.. Sedirlerin keyfi bambaşka, Tamamen eski yıllara ait dekorlarla annanelerimizi,babannelerimizi hatırlatan, el emeği göznuru işlenen kanaviçeli örtülerle süslenmiş sedirler, duvarda asılı terekler , tel dolaplar, emaye tabaklar, zeytin ağacı'nın altındaki nostaljik at arabamızla, çiçeklerimizle, limon selvi ağaçlarımız  ve defne ağacımız'ın gölgesi'ndeki hamak ile  cennetten farksız bir dünya, Atamerin bahçesi..

Bahçe'nin arkası'nda bulunan küçük bostanımız  ise herkesin en çok ilgisini çeken minyatür bir mahsül cenneti adeta. Sabah kahvaltınızı ederken dalından kopartılan domates, biber, salatalık ile kahvaltı keyfinizi ikiye katlıyorsunuz. Tabi yetiştirdiklerimiz sadece bunlarla kısıtlı değil! Bir de büyük bostanımız var. Merkezin dışında 20 dönümlük bir zeytinlik içinde bulunan bostanımızda; zeytin, domates, biber, patlıcan, salatalık, kavun, karpuz, patlıcan yetişmektedir. Ve tüm bu mahsüller organik olarak yetiştirilip serpme kahvaltı şeklinde sizlere sunulmaktadır.

bottom of page